Blommigt sommarbröllop
Det är bröllopet var helt magisk kan jag lova. Vi började med att ta porträtten i deras egna trädgård vilket jag tyckte var så fint, dels för att miljön va otrolig sen såklart att det kändes så personligt för just dom. Sen var en "röd" tråd genom hela dagen att dom ville få med deras favoritblomma syrener så när dom letade efter ställen att antingen ta bilder på eller där dom ville ha middagen så försökte dom hitta platser med massor av syrenbuskar. Vilket man lugnt kan säga att dom lyckades med! Älskar också Emmas fina krans!
"Celine hoppade i sista stund in som fotograf på vår stora dag och det kunde inte blivit bättre! Vi älskade hennes energi och glada tillrop och bilderna blev helt magiska! Vi är supernöjda! Vi vet vem vi ska kontakta nästa gång vi behöver en fotograf!"
Emma och Kristoffer
Förberedelser
Vi började dagen med att ta lite bilder på förberedelserna och det va en perfekt plats att ha förberedelserna på kan jag säga! Otroligt ljus som kom in genom fönstret, så mjuk och fint. Emma fick ett sånt lyster, såklart hade det nog också med att göra att hon snart skulle gifta sig, men ljuset la in en extra växel!
First look & porträtt
Samtidigt som Emma gjorde sig i ordning passade vi på att ta lite porträtt på Kristoffer i deras trädgård. WOW så stilig asså! Så snyggt med en grå kostym och så hade han matchat det med en vinröd slips, superfint! När Emma började känna sig redo körde vi en first look under deras syrenträd. Dom valde att ha lite porträtt och first look i deras trädgård för att det skulle kännas som dom och ge en hemma-känsla. Sen tog vi även några porträtt vid ett båtplats-område och utanför kyrkan medans vi väntade.
Vigseldags i Västerledskyrkan
Vigseln höll till i Västerledskyrkan. Det vart så fint därinne eftersom solen gick genom fönstret uppe vid taket som blev som en strålkastare på Emma och Kristoffer. Mäktigt! Så fint av Emmas syster att fixa till klänningen så den föll sådär vackert! Efter vigseln tog vi några gruppbilder på trappen!
Gruppbilder och fler porträtt på Ängby slott
När vi sen kom till Ängby slott där dom skulle ha middagen så var vi tvungna att stanna till och ta några till porträtt för ALLÈN upp till slottet... Helt otroligt! Så himla vackert när solen lyste igenom trädkronorna! Under minglet passade vi även på att ta lite fler gruppbilder.
Middag på Ängby slott
SÅ roliga toastmasters/madams som gjorde olika lekar som brudparet inte visste något om. Superproffsiga! Namnskyltarna på dukningen och menyerna är gjort av material som har kapplsat in frön av olika slag så gästerna kunde ta hem och behålla en del av bröllopet ännu längre, hur kul?!
Golden hour porträtt
Under middagen snodde jag dom lite för en stund i golden hour! WOW!
The end Bröllop på Ängby slott
Och där någonstans tar dagen slut. Tusen tack till Emma och Kristoffer för ert förtroende och att jag fick föreviga eran fina fina dag! Och tack till Ängby slott som hade fixat så otroligt fint för brudparet!
Om mig
Jag heter Celine Hultin och är en par- och bröllopsfotograf som fokuserar på dom äkta känslorna, glädjen och kärleken mellan er! Bröllopsfotograf i Stockholm, men också överallt.

Kontakt
Kontakta mig genom att skicka en förfrågan via mitt kontaktformulär, maila mig eller varför inte en röksignal (kan inte lova att jag kommer hitta den men man kan alltid försöka!)
Tel: +46 70760 23 21
Mail: fotografcelinehultin@gmail.com